Heemkundevereniging Schin op Geul

Foto dorpskalender april 2022

en en

1 april 2026

Ansichtkaart Oud-Valkenburg omstreeks 1920

Een mooie oude idyllische dorpsfoto van Oud-Valkenburg. De weg tussen Valkenburg en Schin op Geul was nog onverhard. Aan het eind van de twintiger jaren is deze verhard en vormt nu een belangrijke verkeersverbinding tussen Vakenburg en Gulpen-Wittem.

Ten tijde van de foto was Oud-Valkenburg nog een klein dorpje met een mooi eeuwenoud kerkje en 2 prachtige kastelen. Op de foto zien we de Johannes de Doperkerk. Deze kerk kent een lange geschiedenis. Vrijwel vast staat, dat de kerk van Oud-Valkenburg in de 11e eeuw, vermoedelijk rond het jaar 1050 door de heren van “Genhoes, Schaloen en Sibbe” gesticht is als een zaalkerkje en zich in de loop der tijd ontwikkeld heeft tot het huidige driebeukige kerkgebouw. Het oudste gedeelte vormt het huidige middenschip. Delen van de toren stammen eveneens uit de 11e of 12e eeuw. De tegenwoordige toren ontstond ten tijde van de gotiek in de 15e of 16e eeuw. Dit betekent dat dit kerkje al ruim 9 eeuwen mede het beeld van Oud-Valkenburg bepaalt.

Tegenover de kerk zien we een weiland. Door de groei van de bevolking en de behoefte aan bouwgrond hebben de koeien en fruitbomen, die eens op dit weiland stonden, plaatsgemaakt voor de bouw van enkele huizen. Maar ondanks de groei en uitbreiding is Oud-Valkenburg het mooie kleine pittoreske dorpje gebleven; een pareltje in ons Geuldal.

Aanvulling foto maart 2022 over de afgebrande boerderij te Walem. Het blijkt dat de foto een aantal mensen heeft geïnspireerd om verder te speuren en te zoeken. Deze speurtocht leidde tot een krantenartikel uit  1 november 1912 in het Dagblad van Zuid Holland en ’s Gravenhage betreffende een brand te Wa(h)lem op woensdagavond 30 oktober 1912: Te Wahlem-Schin op Geul (L.) is Woensdagavond door het inslaan van den bliksem de boerderij van den landbouwer Jacobs in brand geraakt. Het huis, de stalling en de schuur met graan, hooi en stroo werden door het vuur vernield. De gedeeltelijken inboedel werd gered. 23 varkens en een rund kwamen om. Ook het woonhuis van den caféhouder Loomans werd mede vernield. De inboedel werd gered. Verzekering dekt de schade. Met grote waarschijnlijkheid is de foto dus gemaakt in november 1912 en zien we de afgebrande boerderij van de familie Jacobs in Walem.